رفع کوتاهی الت تناسلی

یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوید و می‌بینید که آلت تناسلی‌تان به نظر کوتاه‌تر می‌رسد. خیلی زود، متوجه می‌شوید که کوتاه شدگی در طول روز ادامه دارد. بعد از مدتی، اگر کاری انجام ندهید، این قسمت از بدن شما عملاً ناپدید خواهد شد.این اتفاق شبیه به یک کابوس است، اما درواقع یک مشکل و عارضه‌ای جدی خواهد بود که به آن آلت تناسلی دفن شده یا آلت تناسلی مخفی می‌گویند و پزشکان مراجعات زیاد و مکرری برای این مشکل‌دارند.

سایز آلت تناسلی، عنصری کلیدی در تصویری است که یک مردی از خودش دارد. ممکن است فرد بالغی فکر کند که سایز نسبی آلت تناسلی او به‌طور قابل‌توجهی کوچک است.بسیاری از مردان نگران سایز آلت خود در حالت نعوظ می‌باشند. مطالعات نشان داده است که تعداد بسیار بیشتری از آن‌ها، هنگامی‌که آلت تناسلی‌شان شل و غیر نعوظ می‌باشد، نگران سایز و ظاهر آن هستند.

برای رفع مشکل کوچکی آلت تناسلی در اثر عارضه‌های آلت تناسلی پرده‌دار و آلت تناسلی دفن شده لازم است به پزشک اورولوژیست مراجعه شود تا در صورت لزوم تحت درمان جراحی قرار بگیرید. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

اندازه و سایز آلت تناسلی: چه اندازه‌ای نرمال و چه اندازه‌ای غیر نرمال است؟


بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تا وقتی‌که آلت تناسلی یک مرد کار می‌کند، هیچ مشکلی برای او به وجود نخواهد آمد، درصورتی‌که این اشتباه است.در اینجا مثالی را برای شما می‌آوریم: حدود بیش از دو سال پیش، مردی 67 ساله به بیمارستانی در ایتالیا جهت انجام جراحی اصلاح کوتاهی آلت تناسلی خود مراجعه کرد.همه‌ی پزشکان متخصص در این زمینه بیمارانی داشته‌اند که زمانی را صرف اندازه گرفتن آلت تناسلی خود کرده‌اند و فکر می‌کنند که آلتشان بسیار کوچک است. درحالی‌که سایز آن نرمال بوده است.این دسته از افراد تنها نیستند. حدود 45% از هم سن و سالان و هم نوعان آن‌ها خواهان سایزی بزرگ‌تر برای آلت تناسلی‌شان هستند. این در حالی ست که 85 درصد از زنانی که رابطه جنسی دارند از سایز آلت تناسلی همسرشان رضایت دارند.درنتیجه مردان چگونه می‌توانند تشخیص دهند که آیا سایز اندامشان نرمال، کوچک یا بسیار بزرگ است؟ این سایز با سایز بدن یا سایز پای فرد ارتباطی ندارد، این‌یک شبه‌ی رایج و اثبات نشده‌ای درباره‌ی تخمین طول آلت تناسلی می‌باشد؛ مانند بسیاری از اندازه‌گیری‌های دیگر، کلید پاسخ به این سؤال، اندازه‌گیری مستقیم آلت می‌باشد.

اندازه‌گیری آلت تناسلی چگونه است؟


اندازه‌گیری-آلت-تناسلی-چگونه-است؟

ممکن است برای بسیاری از مردان کمی عجیب باشد که بدانند طول آلت تناسلی را در حالت راست شده اندازه نمی‌گیرند. بلکه متغیرهای بسیاری در این اندازه‌گیری شامل می‌شوند.مطمئن‌ترین روش اندازه‌گیری آلت تناسلی روشی بنام SPL می‌باشد (طول آلت کشیده شده). طبق مطالعات انجام‌گرفته روی مردان جوانی که داوطلبانه تحت تزریق‌های تحریک‌کننده‌ی نعوظ به آلت قرار گرفتند، هر چه طول یک SPL بیشتر باشد، طول آلت در حالت راست شده بیشتر خواهد بود.برای اینکه اندازه‌ی SPL خود را بدانید، آلت خود را در حالت شل و آویخته اندازه‌گیری کنید. نوک خط کش را روی استخوان شرمگاه درست از بیخ آلت تناسلی فشار دهید. فقط از جایی که آلت از کیسه بیضه جدا می‌شود را اندازه نگیرید زیرا در این صورت چند سانتی‌متر را از دست خواهید داد. حالا به‌آرامی البته خیلی محکم آلت را تا جایی که امکان دارد بکشید. حالا از استخوان شرمگاهی تا نوک آلت کشیده شده را اندازه بگیرید. اگر اندازه‌ی آن 5.4 اینچ یا 13.72 سانتی‌متر باشد، پس سایز آن کاملاً نرمال است. در اکثر مردان این اندازه حدود نیم اینچ (1 سانتی‌متر) کمتر یا بیشتر است. تقریباًهمه‌ی بررسی‌های انجام‌شده درباره‌ی طول آلت تناسلی، یک اندازه‌ی مشابهی را حاصل می‌کنند.اگر اندازه‌ی آلت کمتر از این مقدار باشد، باید بدانید که تنها شما نیستید که این اندازه را دارد؛ زیرا بسیاری از مردان اندازه‌ای کمتر از اندازه‌ی متوسطی که در بالا گفته‌شده است دارند.چه اندازه‌ای بزرگ محسوب می‌شود؟ تنها 0.6 درصد از مردان دارای SPL 6.8 (حدود 18 سانتی‌متر) یا بیشتر هستند؛ اما بزرگی بیش‌ازحد، جای نگرانی برای مردان ندارد.آلت بسیار کوچک مشکل 0.6 درصد از آقایان است و در این حالت SPL سه و دوسوم اینچ یا کمتر است.

آلت بسیار کوچک: چه زمانی یک آلت تناسلی، بسیار کوچک می‌باشد؟


البته چیزی به‌عنوان آلت تناسلی بسیار کوچک وجود دارد. اصطلاح علمی و پزشکی آن کوچک آلتی»[micropenis] برای 0.6% از مردان با کوچک‌ترین آلت تناسلی بکار برده می‌شود؛ در این حالت SPL سه و دوسوم اینچ (حدود 8 سانتی‌متر) یا کمتر نشان‌دهنده ب کوچک آلتی است.بااین‌وجود، پزشکان و متخصصان برای توصیه و انجام عمل جراحی را برای مردانی که SPL آن‌ها بیشتر از 3 اینچ (7.62) می‌باشد تردید دارند؛ زیرا عمل جراحی در این زمینه چالش‌برانگیز و خطرناک است.کوچکی آلت معمولاً مشکلی نیست که آقایان در دوران بزرگ‌سالی متوجه آن شوند. این عارضه معمولاً ناشی از ناهنجاری‌های هورمونی یا ژنتیکی است که منجر به بروز بیماری‌های جدی‌تر دیگری در سال‌های نخست زندگی می‌شوند.ازآنجایی‌که شکل‌گیری آلت تناسلی از 8 هفتگی جنین شروع می‌شود و تا 12 هفتگی شکل‌گیری آن کامل شده و رشد آن آغاز می‌شود. در سه‌ماهه دوم و سوم، هورمون‌های جنسی مردانه باعث رشد آلت و رسیدن به‌اندازه‌ی نرمال آن می‌شوند؛ بنابراین عواملی که در تولید و عملکرد هورمون‌ها اختلال وارد می‌کنند، باعث توقف رشد آلت و کوتاه ماندن آن می‌شوند.اگر آلت بسیار کوچک در دوران نوزادی تشخیص داده شود، می‌توان آن را با تستسترون درمان کرد، این هورمون موجب تحریک رشد آلت در دوران کودکی و حتی پس از بلوغ می‌شود. اگرچه اثبات تأثیر و بازدهی این درمان در درازمدت و ایمنی آن هنوز به اثبات نیاز دارد، اما اطلاعات موجود نشان می‌دهند که درمان تستوسترون تأثیری بر رشد طبیعی آلت در دوران بلوغ ندارد.روش‌های درمان کوچکی آلت تناسلی در دوران بزرگ‌سالی انگشت‌شمار است.برای اصلاح آلت بسیار کوچک در افراد بالغ و بزرگ‌سال نمی‌توان کار زیادی را انجام داد، به‌جز این‌که از پروتز آلت استفاده شود.خوشبختانه، مشکل آلت بسیار کوچک (کوچک آلتی) مشکلی بسیار نادر است.

آلت تناسلی مخفی


آلت تناسلی مخفی

آلت تناسلی دفن شده به آلتی گفته می‌شود که در زیرپوست اضافه در ناحیه‌ی شرمگاه یا کیسه بیضه پوشیده شده است. کیسه بیضه، کیسه‌ای پوستی است که آلت تناسلی را احاطه می‌کند. در این وضعیت، آلت تناسلی معمولاً اندازه و عملکردی نرمال دارد، اما مخفی یا پنهان است.این وضعیت می‌تواند ناشی از شرایط زیر باشد:

 • چاقی و وجود چربی بیش‌ازحد
 • احتباس مایع
 • مشکلاتی در رباط‌ها
 • مشکلات و عوارض بعد از ختنه

این وضعیت می‌تواند روی ادرار کردن و تمایل جنسی فرد تأثیرگذار باشد، اما معمولاً با عمل جراحی قابل اصلاح است. آلت تناسلی دفن شده همچنین می‌تواند موجب خجالت فرد و آسیب‌های روانی در او گردد.

علت‌ها

آلت تناسلی دفن شده می‌تواند درنتیجه‌ی چند علت یا عواملی باشد. این علت‌ها عبارت‌اند از:

 • برداشتن بیش‌ازحد پوست یا مقدار ناکافی از پوست رویی در هنگام ختنه. در این صورت پوست باقی‌مانده در اطراف آلت ممکن است به جلو کشیده شود و آلت را بپوشاند.
 • رباط‌هایی که آلت تناسلی را به بدن متصل می‌کنند به‌طور غیرعادی ضعیف هستند.
 • متورم شدن کیسه بیضه در اثر جمع شدن مایع لنفاوی باعث مدفون شدن آلت تناسلی می‌شود.
 • وجود چربی اضافی در مردانی که دچار چاقی مفرط هستند می‌تواند آلت تناسلی را بپوشاند.

به نظر می‌آید که این وضعیت یک مشکل ارثی نیست یا ارتباطی با هورمون‌های فرد ندارد.اگر فکر می‌کنید که ظاهر آلت تناسلی نوزادتان کمی غیرعادی است، عمل ختنه را به تأخیر بی اندازید تا زمانی که بتوان معاینات دقیق‌تری روی آن انجام داد.

میزان شیوع

آلت تناسلی مخفی، مشکل شایعی نیست. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که کمتر از 4 درصد از نوزادان پسر با این مشکل مواجه می‌شوند. این عارضه بیشتر مادر زادی است، یعنی در بدو تولد معلوم می‌شود. همچنین می‌تواند در کودکی یا بزرگ‌سالی بروز کند، اگرچه میزان شیوع آلت تناسلی دفن شده در میان نوجوانان و افراد بزرگ‌سال بسیار کمتر است.

مشکلات و عوارض ناشی از آن

آلت تناسلی دفن شده می‌تواند منجر به مشکلات ادراری در مردان و در هر سنی شود. ادرار ممکن است هر دفعه به کیسه‌ی بیضه یا ران‌ها بریزد. خارش و تحریک پوست و عفونت مجاری ادراری ممکن است به وجود بیاید. همچنین پوست روی آلت تناسلی ممکن است ملتهب شود. به خاطر مسائل بهداشتی نیز عفونت‌هایی مانند بالانیت ممکن است بروز کند.در نوجوانان و مردان بالغ، آلت تناسلی دفن شده می‌تواند باعث مشکلاتی در نعوظ شود. اگر امکان نعوظ وجود داشته باشد، ممکن است هنوز مشکلاتی در رابطه‌ی جنسی به وجود آید. مشکلات روانی در رابطه با اعتمادبه‌نفس پایین، اضطراب و افسردگی معمولاً گریبان گیر مردان دچار آلت تناسلی دفن شده خواهد بود.

تشخیص

آلت تناسلی دفن شده معمولاً با یک معاینه بدنی قابل‌تشخیص است. پزشکتان باید بتواند آلت تناسلی دفن شده را از عارضه‌ای دیگر بنام آلت تناسلی بسیار کوچک تشخیص دهد. اگر شما یا کودکتان علائمی از آلت تناسلی دفن شده را دارید، حتماً باید با یک متخصص صحبت کنید.

درمان

معمولاً برای اصلاح و رفع آلت تناسلی دفن شده به عمل جراحی نیاز است. در کودکان سنین بسیار پایین، این مشکل را می‌توان بدون هیچ درمان مداخله‌ای درمان کرد. در افراد بزرگ‌سال و کودکانی که دچار چاقی مفرط هستند، کاهش وزن می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. اگرچه، کاهش وزن معمولاً برای رفع و درمان کامل این عارضه کافی نمی‌باشد.در صورت نیاز به انجام یک عمل جراحی، گزینه‌های درمان به روش جراحی شامل موارد زیر خواهند بود:

 • جدا کردن و دور کردن رباط‌هایی که آلت تناسلی را به استخوان شرمگاه اتصال می‌دهند.
 • پیوند پوست برای پوشاندن قسمتی از آلت تناسلی که باید پوست آنجا را بپوشاند؛ این جراحی در شرایطی موردنیاز است که پوست زیادی در عمل ختنه برداشته‌شده باشد.
 • ساکشن چربی اضافی که در آن از کاتترهایی برای بیرون کشیدن سلول‌های چربی در زیرپوست از ناحیه‌ی اطراف آلت تناسلی
 • جراحی کوچک کردن شکم که در آن چربی و پوست اضافی با روشی جراحی بنام “جمع‌کردن شکم” یا جراحی زیبایی شکم، از ناحیه شکم برداشته می‌شود.
 • پانیکولکتومی (panniculectomy) که در آن پانوس – pannus (بافت و پوست اضافی که روی آلت تناسلی و ران‌ها آویزان می‌شود) برداشته می‌شود.
 • اسکوتئونکتومی (escutheonectomy) که در آن لایه‌ی چربی روی ناحیه شرمگاهی برداشته می‌شود.

در صورت بروز عفونت در ناحیه تناسلی، می‌توان از داروهای آنتی‌بیوتیک استفاده کرد. همچنین، درصورتی‌که مشکل آن‌قدر جدی بشد که روی سلامت روانی و جنسی بیمار تأثیر داشته باشد، ممکن است انجام مشاوره‌ی روانی نیز لازم باشد.برای دوام بیشتر نتایج درمان، بهتر است جراحی در سنین پایین انجام بگیرد؛ زیرا با بالا رفتن سن و بیشتر شدن دفعات نعوظ و انباشتگی بیشتر چربی در ناحیه‌ی تناسلی و استخوان شرمگاه، مشکلات و چالش‌های بیشتری بر سر راه روش‌های جراحی قرار می‌گیرند. هنوز اطلاعات کافی درباره‌ی احتمال اینکه آلت تناسلی دفن شده می‌تواند تا سنین نوجوانی یا بزرگ‌سالی خودبه‌خود رفع شود وجود ندارد.

آینده‌ی این عارضه

انجام جراحی موفقیت‌آمیز می‌تواند تغییر چشمگیری را در زندگی فرد دچار آلت تناسلی دفن شده ایجاد کند. مشکلاتی در رابطه با ادرار و روابط جنسی اغلب برطرف می‌شوند. اگر به عمل پیوند پوست نیاز باشد، معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا ظاهر آلت تناسلی بهبود یابد.بعد از اصلاح و درمان این عارضه، احتمال برگشت آن وجود ندارد. اگر علت ایجاد آلت تناسلی دفن شده، چاقی مفرط یا مشکلات قابل‌کنترل دیگری باشند، کنترل وزن در میزانی مناسب و رعایت نکات بهداشتی و سلامتی بعد از جراحی، حائز اهمیت خواهد بود. همچنین باید درباره‌ی بهداشت صحیح ناحیه تناسلی ونیز علائمی از مشکلات و عوارض ناشی از درمانتان با پزشکتان صحبت کنید.

آلت تناسلی پرده‌دار


آلت تناسلی پرده‌دار

آلت تناسلی پرده‌دار، نوعی بدفرمی است که در آن پوست ناحیه‌ی بیضه تا روی پوست قسمت زیرین تنه آلت تناسلی پیشروی می‌کند. این اختلال می‌تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد. مورد دوم شایع‌تر است و نیاز به درمان‌های جراحی و دارویی دارد و به‌طور مثال می‌تواند به خاطر عمل بسیار تهاجمی برداشتن پوست از زیر آلت تناسلی در حین ختنه به وجود آید. این بدفرمی می‌تواند منجر به انحنای آلت یا “کوردی”، مشکلاتی در زمان نزدیکی، مشکل در استفاده از کاندوم و تنش‌های روانی به خاطر بدفرمی در ظاهر بدن شود که درنتیجه، انجام جراحی را لازم می‌سازد. همان‌طور که میدانید، آناتومی پاتولوژی یک آلت تناسلی پره دار شامل چسبندگی پوست ضخیم شده‌ی ناحیه‌ی بیضه به پوست زیر آلت تناسلی می‌شود.هدف درمان آلت تناسلی پرده‌دار این است که سر آلت تناسلی (در صورت لزوم) آزاد شود، پوست آلت تناسلی با روش جراحی با طول آلت منطبق گردد و یک زاویه طبیعی بین آلت تناسلی و کیسه بیضه ایجاد شود. ما تاکنون تمام اشکال آلت تناسلی پرده‌دار را با استفاده از تکنیکی که در اینجا توضیح داده‌شده اصلاح‌کرده‌ایم.

روش جراحی

آلت تناسلی به‌آرامی با زاویه‌ای مناسب نسبت به دیواره شکمی و نزدیک به آن نگه‌داشته می‌شود. یک برش طولی در امتداد درز شکمی-میانی از سر آلت تناسلی تا پوست کیسه بیضه در سطح لبه بالایی پیوستگاه شرمگاهی ایجاد می‌شود. پوست، بافت زیر جلدی و لایه سطحی آلت تناسلی به ترتیب بریده می‌شود. کیسه بیضه، متصل به لایه عمقی آلت تناسلی، قرارگرفته است. کیسه بیضه از مجرای ادرار اسفنج مانند و قسمت شکمی آلت تناسلی برداشته شد تا بتوان آن‌ها را تا ته آلت تناسلی جدا کرد. سپس دو قسمت کیسه بیضه از پوست جدا می‌شوند و داخل اسکروتوم (کیسه بیضه) قرار داده می‌شوند. پوست اسكروتوم به‌اندازه‌ای تراشیده می‌شود که پوست آلت تناسلي بتواند کشیده شود و برش ایجادشده بخیه می‌شود. در همه‌ی بیماران نتایج ظاهری پس از جراحی فوری می‌باشد و این عمل جراحی هیچ عوارض جدی را در پی نخواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *