عفونت و درد مثانه؛ علت، علائم و درمان با دارو

منظور از عفونت مثانه عفونت باکتریایی مثانه است. همچنین برخی اوقات منظور از آن همان عفونت مجاری ادراری می‌باشد زیرا مجاری ادراری شامل مثانه، مجاری ادراری، حالب و کلیه‌ها است. عفونه مثانه در زنان خیلی بیشتر از مردان شیوع دارد. تخمین زده شده است که 50 درصد خانم‌ها در طول زندگی خود حداقل یک بار به عفونت مثانه مبتلا می‌شوند. بیشتر این عفونت‌ها، عفونت‌های پیچیده و بغرنجی نیستند. اگرچه این گونه عفونت‌ها با یک دوره درمانی کوتاه با آنتی بیوتیک‌ها به راحتی درمان می‌شوند، اما می‌توانند در فردی که مبتلا شده است مشکلاتی ایجاد کنند.

اگرچه عفونت مثانه از نظر پزشکی جزو بیماری‌های اورژانسی نیست، برخی افراد ریسک بالایی برای ابتلا به عوارض UTI مثل گسترش عفونت به کلیه‌ها یا قسمت دیگری از بدن را دارند. پزشک معمولا بعد از مشاهده علایم بیماری و یک آزمایش ادرار می‌تواند عفونت مثانه را تشخیص دهد. پزشک با تجویز دارویی مناسب باعث درمان عفونت مثانه و جلوگیری از مشکلات احتمالی آن می‌شود. برای دریافت مشاوره و یا تعیین وقت ملاقات از متخصصین ما می‌توانید با تماس حاصل فرمایید .

علل


عفونت مثانه در زنان

سیستیت (عفونت مثانه) در زنان به خصوص در طول بارداری بسیار شایع می‌باشد. برخی از آن ها چندین دوره از این عفونت‌ها را درمان کرده‌اند. چندین دلیل برای مستعد بودن خانم‌ها برای ابتلا به این نوع عفونت وجود دارد مثل کوتاهی طول مجاری ادراری و نزدیکی آن به واژن و مقعد که باکتری ها معمولا در آن قسمت ها به فراوانی یافت می‌شوند. آمیزش جنسی نیز می تواند در ابتلا به این عفونت نقش داشته باشد زیرا که این عمل باعث می شود باکتری هایی که از مجاری ادراری به سمت مثانه پایین آورده شده اند با این عمل دوباره به سمت بالا و مجاری برسند و باعث عفونت گردند. زنان باردار به عفونت مثانه مستعد ترند زیرا خود حاملگی می تواند با عمل تخلیه محتوایی مثانه تداخل ایجاد کرده و باعث عفونت شود. استفاده از دیافراگم خطر ابتلا به عفونت مثانه را افزایش می‌دهد، احتمالا به این دلیل که اسپرم کش هایی که همراه دیافراگم ها استفاده می شوند، رشد طبیعی باکتریایی واژن را سرکوب می کنند و به عوامل بیماری زا اجازه رشد و ایجاد عفونت مثانه را می دهند. کاهش تولید استروژن در طول یائسگی با آتروفی کردن بافت واژن در مجرای پیشاب (واژنیت آتروفیک و التهاب مجاری آتروفیک) می‌تواند زمینه ابتلا به عفونت های مثانه ای مکرر را فراهم آورد. علاوه بر این در افتادگی ( پرولاپس) رحم یا مثانه با تخلیه نامناسب و کم ادرار از مثانه امکان ابتلا به عفونت در این قسمت فراهم می شود. افتادگی رحم یا مثانه در زنانی که بچه های زیادی به دنیا آورده اند شایع تر است. به ندرت عود های عفونت مثانه ای زمانی که واژن و مثانه با هم ارتباط غیر طبیعی دارند( واسکوواژینال فیستولا) رخ می‌دهد.

عفونت مثانه در مردان

عفونت مثانه در مردان شیوع کمی دارد. در مردان، معمولا عفونت باکتریایی پروستات باعث عفونت مثانه و مجاری ادراری مکرر می شود. اگرچه بیشتر آنتی بیوتیک ها باکتری ها را سریعا از ادرار در مثانه پاک سازی می‌کنند، اما بیشتر این دارو ها قدرت نفوذ به پروستات و درمان سریع عفونت در این محل را ندارند. معمولا آنتی بیوتیک ها در این موارد باید هفته ها مصرف شوند. درنتیجه، اگر مصرف دارو ها به صورت نا به جا متوقف شود، باکترهایی که در پروستات باقی مانده زمینه ابتلا به عفونت‌های مجدد در مثانه را فراهم می‌آورند.

عفونت مثانه در هر دو جنس

اگر مسیر عبوری ادرار در طول مجرا به دلایلی مانند انسداد در مجاری یا مثانه به علت وجود سنگ، یا پروستات بزرگ شده (در آقایان ) یا تنگی (فشردگی) در مجاری ادراری، مختل شود، باکتری هایی که به مجاری ادراری برای شسته شدن و خارج شدن از بدن وارد شده اند، از بدن خارج نمی شوند. این باکتری ها در مثانه به سرعت تکثیر می یابند. افرادی که ادرار خود را مدت زیادی نگه می دارند یا انسداد های مکرر در مجاری ادراری دارند، مبتلا به بیماری بیرون زدگی مثانه یا ( مجاری ) می شوند. ادرار در این بیرون زدگی ها در زمان تخلیه ادرار باقی مانده و احتمال ابتلا به عفونت های ادراری را افزایش می دهد. عفونت مثانه همچنین بوسیله کاتتر یا هر وسیله‌ی دیگری که وارد مجاری ادراری می شود، باعث ورود باکتری‌ها به مثانه می‌شوند.

علائم عفونت مثانه


عفونت مثانه معمولا باعث تکرر ادرار و احساس درد و سوزش هنگام ادرار کردن می‌شود. این علایم در طول چندین ساعت یا روز بوجود می آیند. نیاز فوری به ادرار کردن در این بیماران باعث از دست دادن کنترل ادرار (incontinence urge) در فرد به ویژه در افراد پیر، می شود. تب به ندرت رخ می دهد. درد معمولا در بالای استخوان پوبیس و قسمت های پایین کمر احساس می شود. ادرار مکرر در طول شب (nocturia) می‌تواند از دیگر علایم این بیماری باشد. ادرار معمولا غیرشفاف و می تواند حاوی رگه های قابل رویت خون در ادرار باشد. در موارد نادر، وقتی علت عفونت ارتباط مثانه و دستگاه گوارش یا واژن است (fistula)، هوا نیز ممکن است از ادرار دفع شود (pneumaturia). برخی اوقات عفونت های مثانه به خصوص در افراد پیر، هیچ علایمی ندارند، و تنها زمانی که آزمایش ادراری با سایر دلایل داده می شود بیماری فرد مشخص می شود. در میان افراد پیر، عفونت مثانه ممکن است با علایم ادراری خود را بروز ندهد و با سایر علائم مانند تب و احساس گیجی خود را نشان دهد . در افرادی که مثانه آن ها به علت مشکلات عصبی (neurogenic bladder) دچار آسیب دیدگی شده است و یا افرادی که کاتتر دارند، ممکن است علائم عفونت مثانه را تا زمانی که کلیه‌ها درگیر نشده یا تب نداشته باشند، بروز ندهند.

تشخیص


پزشکان معمولا عفونت را براساس علائم عفونت مثانه مشخصی که دارد، تشخیص می دهند. نمونه ادراری میداستریم (نمونه ادراری که جریان ابتدایی آن بیرون رفته و جریان وسط آن در ظرف نمونه گیری جمع آوری می شود) که عاری از باکتری های موجود در ابتدای واژن یا آلت تناسلی مردان است، برای آزمایش جمع آوری می شود. یک نوار ادراری برای آزمایش سریع و ساده موادی که به طور معمول در ادرار نباید وجود داشته باشند درون ادرار فرو برده می شود. این نوار آزمایش ادرار می تواند نیتریتی که از باکتری ها ترشح می شود را شناسایی کند. این نوار همچنین می تواند لکوسیت استراز ( آنزیمی که توسط گلبول های سفید خونی ترشح می شود) را شناسایی کند که بیانگر این است که بدن سعی دارد عفونت باکتریایی را از ادرار پاک سازی کند. در زنان جوان ممکن است، همین تست کافی باشد. به علاوه، نمونه ادراری می تواند زیر میکروسکوپ برای آزمایش و شمارش تعداد سلول‌های قرمز و سفید خونی و وجود باکتری بررسی شود. برخی اوقات کشت باکتری، روشی که در آن باکتری های نمونه ادرار در شرایط آزمایشگاهی رشد داده می شوند، برای شناسایی تعداد و نوع باکتری موجود در نمونه ادراری انجام می شود. اگر فردی عفونتی داشته باشد، یک گونه از باکتری خاص معمولا در تعداد بالا در ادرار شناسایی می شود. در مردان معمولا یک نمونه ادراری میداستریم برای انجام کشت ادراری کافی است. در خانم ها، امکان آلودگی نمونه با باکتری های واژن و یا مهبل وجود دارد. وقتی ادرار حاوی تعداد کمی باکتری است، و یا انواع مختلفی از باکتری ها به طور همزمان وجود دارند، به احتمال زیاد نمونه ادرار هنگام جمع آوری ادرار در ظرف آلودگی پیدا کرده است. برای اطمینان از اینکه ادرار آلوده نشده است، پزشکان در برخی موارد با استفاده از یک کاتتر نمونه را مستقیما از مثانه جمع آوری می‌کنند.

درمان عفونت مثانه


آنتی بیوتیک‌ها

عفونت مثانه معمولا با آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شود. قبل از تجویز آنتی بیوتیک‌ها، پزشک بیمار را از نظر شرایطی که می تواند عفونت مثانه را تشدید کند، مثل دیابت یا نقص سیستم ایمنی (که توانایی فرد را برای مقابله با عفونت کاهش می‌دهد)، یا شرایطی که حذف بیماری از بدن فرد را سخت تر می کند مانند معلولیت های جسمی،بررسی می کند. بیمارانی با این شرایط آنتی بیوتیک های خاص تر برای دوره مصرف طولانی تری نیاز دارند، زیرا که عفونت به محض پایان دوره مصرفی دارو توسط بیمار، دوباره عود می کند. این بیماران ممکن است دچار عفونت قارچی یا عفونت باکتریال غیر معمولی شده باشند که نیازمند داروهای آنتی بیوتیکی خاص تری هستند. برای زنان، در عفونت هایی که پیچیده و بغرنج نشده اند مصرف روزانه سه عدد آنتی بیوتیک به مدت یک ماه، معمولا موثر است، اگرچه برخی پزشکان ترجیح می دهند روزانه یک عدد قرص تجویز کنند. برای عفونت های مقاوم تر، یک آنتی بیوتیک معمولا برای 7 تا 10 روز استفاده می شود. برای مردان، عفونت مثانه معمولا به علت التهاب پروستات ایجاد می شود، و درمان آنتی بیوتیکی معمولا برای هفته ها مورد نیاز است. دارو های مختلفی می‌توانند علایم بیماری به خصوص علایم معمول آن مانند تکرر ادرار و احساس سوزش و درد در ادرار، را کاهش دهند. فنازوپیریدین با کاهش التهاب بافت ها برای کاهش درد به مدت چند روز قابل استفاده است، تا زمانیکه آنتی بیوتیک‌ها عفونت را کنترل کنند.

جراحی

جراحی ممکن است برای برداشت هرگونه عامل سد کننده مجاری، یا برای هرگونه مشکلات بافتی مثل افتادگی رحم یا مثانه، که امکان ایجاد عفونت در فرد را فراهم می‌آورد، مورد نیاز باشد. تا زمانی که جراحی بخواهد انجام شود، خارج کردن ادرار با استفاده از یک کاتتر به پیشگیری از عفونت کمک می‌کند. معمولا قبل از جراحی، تجویز آنتی بیوتیک به منظور جلوگیری از پخش عفونت در بدن، صورت می‌گیرد.

مقالات مرتبط

فهرست
تماس با ما