علل ،علائم و درمان کوچکی آلت تناسلی( آلت پنهان)


آلت تناسلی پنهان وضعیتی است که بخشی یا بیشتر آلت تناسلی در زیر پوست پنهان می‌شود. این وضعیت می‌تواند مادرزادی باشد یا اکتسابی باشد. اغلب اوقات آلت تناسلی در زیر شکم، ران یا اسکروتوم قرار دارد. بیمارانی که آلت تناسلی پنهان دارند، ممکن است از عدم توانایی در دفع ادرار به حالت ایستاده و بعضی اوقات نشسته بدون خیس کردن خود، شکایت کنند و یا از داشتن عفونت‌های مکرر آلت تناسلی و مجاری ادراری گله داشته باشند که ناراحت کننده و نامتعارف هستند، یا مشکل ناتوانایی در دستیابی به نعوظ بدون درد، یا عدم وارد کردن موفق آلت تناسلی در واژن داشته باشند که با پیامدهای روابط آسیب دیده و کاهش عزت نفس همراه است. شناخت سریع و درمان این علائم هم در بزرگسالان و هم کودکان به منظور بازسازی ظاهر و عملکرد طبیعی تر ضروری است.


اختلالات آلت تناسلی ممکن است بر عملکرد جنسی و باروری مرد تاثیر بگذارد.
آلت تناسلی پنهان وضعیتی است که می‌تواند پسران و مردان بالغ را تحت تاثیر قرار دهد.
جراحی برای اصلاح آلت تناسلی پنهان و لنف ادم در اغلب  موارد موفق بوده و بدون تکرار این وضعیت خواهد بود. اکثر مردانی که عمل جراحی برای آلت تناسلی پنهان یا لنف ادم انجام داده‌اند، بعد از جراحی، ادرار و احساس طبیعی در ناحیه تناسلی را تجربه می‌کنند.
پس مشکل و پیامدهای سندرم آلت پنهان چیست؟
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات الت تناسلی خود می‌توانید با

شماره‌های ما تماس بگیرید.

انواع


سه نوع آلت پنهان وجود دارد، که بر اساس چگونگی ایجاد شرایط طبقه بندی می‌شوند

سندرم آلت مدفون شده

سندرم آلت تناسلی پنهان هم در کودکان و هم بزرگسالان دیده می‌شود. سندرم آلت تناسلی پنهان معمولا در افراد چاق به وجود می‌آید، زیرا زیر شکم فرد چربی دارد و شروع به آویزان شدن می‌کند، بنابراین آلت تناسلی را “دفن” یا “پنهان ” می‌کند.

آلت تناسلی پره‌دار

آلت تناسلی پره دار مادرزادی یک بیماری آلت تناسلی و هیپوپلازی کیسه بیضه است که می‌تواند منجر به ظاهر بد، آلت تناسلی نسبتا کوچک و انحنای آلت تناسلی شود و در موارد شدید ممکن است از نفوذ آن به واژن جلوگیری کند. در نتیجه، این بیماری می تواند منجر به تنش روانی و مشکلات جسمی شود.
این اختلال می‌تواند مادرزادی باشد یا به وجود بیاید. دومی شایع‌تر است و به طور عمده به صورت ایاتروژنیک (اشتباه غیر عمد پزشکی)، به عنوان مثال در اثر برداشتن بیش از حد پوست زیر آلت تناسلی در هنگام ختنه اتفاق می‌افتد.

آلت تناسلی مخفی

آلت تناسلی مخفی معمولا در اثر ختنه نادرست ایجاد می‌شود. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که پوست شفت به جای ختنه گاه بریده شود. از این رو، بافت اسکار ایجاد می‌شود، و آلت تناسلی را در چربی ناحیه شرمگاهی مدفون می‌کند.

دلایل


علل متعددی برای آلت تناسلی پنهان وجود دارد. آلت تناسلی پنهان یا مخفی می‌تواند در هنگام تولد وجود داشته باشد یا بعدا ایجاد شود. این حالت اغلب در نوزادان و کودکان نوپا بروز میابد تا در پسران و مردان بزرگ‌تر دیده شود.
برخی از شایع‌ترین علل عبارتند از:
• پیری: سفتی طبیعی پوست به علت پیری همراه با رسوبات چربی می‌تواند آلت تناسلی را کوچک کند.
• ناهنجاری‌هایی که در هنگام تولد رخ می‌دهند: رباط‌هایی که آلت تناسلی را به ساختارهای زیرین متصل می‌کنند ممکن است ضعیف‌تر از حد معمول باشند.
• چاقی مفرط: چربی بیش از حد در اطراف شکم و ناحیه تناسلی می‌تواند آلت تناسلی را پنهان کند.
• لنف ادم: تورم اطراف ناحیه اسکروتوم به علت تجمع مایع لنفاوی ممکن است آلت تناسلی را درون بافت دفن کند.
• در بعضی موارد آلت تناسلی پنهان در اثر عدم رشد آلت تناسلی پسر پس از سه ماهه اول بارداری به وجود می‌آید. تصور بر این است که علت این مسئله یک مشکل هورمونی می‌باشد. به طور خاص، به نظر می‌رسد که این امر به دلیل عدم وجود سطح تستوسترون کافی، هورمون جنسی مردانه است.
• سطح پایین تستوسترون: آلت پنهان ممکن است به علت تولید ناکافی تستوسترون در سه ماهه دوم و سوم بارداری؛ یا در اثر عدم پاسخ جنین به تستوسترون تولید شده، اتفاق بیفتد.

علائم


علائم ناراحت کننده آلت تناسلی دفن شده شامل عدم توانایی در ادرار کردن بدون خیس کردن خود و عفونت‌های مکرر آلت تناسلی و ادراری می‌باشد که باعث درد هنگام رفتن به توالت می‌شود.
متخصصان همچنین دریافتند که مردان دارای آلت تناسلی پنهان قادر به دستیابی به نعوظ بدون درد یا دخول موفق در واژن نیستند که با عواقب روابط آسیب دیده و کاهش عزت نفس همراه است.

تشخیص


معمولا پزشک می‌تواند شرایط را با یک معاینه بصری و فیزیکی در مطبش تشخیص دهد.
• بیوپسی برشی یا شکافی
• آزمایش ادرار
• نمونه‌گیری از مجرای ادرار

درمان


درمان آلت تناسلی پنهان هم در کودکان و هم بزرگسالان دشوار است. درمان بستگی به علت اصلی دارد. در نوزادان و کودکان، گاهی اوقات این وضعیت به خودی خود از بین می‌رود.
آلت تناسلی پنهان همچنین ممکن است با راه‌های زیر تحت درمان قرار گیرد:
• دارو: در صورتی که آلت تناسلی مردن باعث ایجاد عفونت در ناحیه تناسلی شده باشد، پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند.
• درمان هورمونی: رشد آلت تناسلی قبل از تولد و در دوران کودکی و بلوغ به شدت تحت تاثیر تستوسترون و به میزان کمتری تحت هورمون رشد است. با این وجود، هورمون‌های داخلی دیگر به طور عمده در درمان کوچکی آلت تناسلی ناشی از کمبود هورمون‌ها، از جمله کاهش غیر عادی عملکرد غده هیپوفیز یا بیضه‌ها، اهمیت دارند.
• کاهش وزن: بیماران چاق اغلب تشویق می‌شوند تا قبل از عمل جراحی وزن کم کنند. اگر چه به احتمال زیاد کاهش وزن به تنهایی مشکل را حل نمی‌کند، می‌تواند عوارض حین و پس از جراحی را کمتر کند. کاهش وزن و مشاوره تغذیه می‌توانند به بیماران قبل و بعد از جراحی کمک کنند.
• مشاوره روانشناختی: متخصصان بهداشت روانی می‌توانند مشکلاتی مانند افسردگی، اختلال عملکرد جنسی و عزت نفس پایین را برطرف نمایند.

جراحی


اگر آلت تناسلی دفن شده در مردان بالغ رخ دهد یا در کودکان به خودی خود برطرف نشود، ممکن است جراحی مورد نیاز باشد. هر وضعیتی متفاوت است بنابراین هیچ روش جراحی وجود ندارد که برای همه مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، انواع جراحی‌ها عبارتند از:
• برداشتن بافت اسکار
• جدا کردن رباطی که پایه آلت تناسلی را به استخوان ناحیه تناسلی متصل می‌کند
• ساکشن ليپکتومي يا حذف سلول‌هاي چربي با استفاده از کاتترهاي ساکشن جراحي که از طريق برش‌هاي کوچک وارد مي‌شوند
• آبدومینوپلاستی، یک روش برای برداشتن چربی و پوست اضافی از ناحیه شکمی؛ که “تامی تاک” نیز نامیده می‌شود
• پانولکتومی یا حذف پانوس (پوست و بافت چربی اضافی که روی اندام تناسلی و / یا ران‌ها آویزان است
• اسکوتئونکتومی، یا حذف چربی بالای ناحیه شرمگاهی
• پیوند پوست برای پوشش دادن قسمت‌هایی از آلت تناسلی که فاقد پوشش است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *